U područjima
U kategorijama
Novosti

Proveden program edukacije o izradi kratkog dokumentarnog filma

Udruga DONAT i INOVAcija kao partner proveli su program edukacije u području audiovizualnog stvaralaštva na primjeru kratkog dokumentarnog filma. Važnost neprofesionalnog bavljenja filmom nedovoljno je naglašena u društvu, a upravo iz takvog slobodnog stvaranja mogu se razviti nove suradnje i prilike za promicanje audiovizualnog stvaralaštva koje doprinose sveukupnoj društvenoj uključenosti u razvoj filmova. Naglasak programa je prvenstveno u inkluzivnosti i činjenici da se radi o spontanijem i slobodnijem pristupu filmskom stvaralaštvu, a što je u skladu s idealima kreativnog rada općenito.

Cilj edukacije, koja je bila besplatna za sve polaznike, bio je promovirati i potaknuti značaj audiovizualnog stvaralaštva i njegovog doprinosa razvoju pozitivnog okruženja za kreativno stvaralaštvo na području Zadarske županije uz inspiraciju iz materijalne i nematerijalne kulturne baštine grada Zadra. Također, cilj je promijeniti percepciju da je bavljenje filmom  ekskluziva aktivnost koja iziskuje značajnija ulaganja u opremu te je stoga program osmišljen tako da se polaznicima omoguće znanja i vještine rada s lako dostupnim alatima, odnosno opremi koju već posjeduju (npr. mobitel) s kojom će nadalje samostalno moći stvarati vlastite materijale. U periodu od 18.9.2023. – 27.9.2023. provedeno je ukupno pet radionica, a svaka od njih posvećena je jednoj od etapa filmskog stvaralaštva - uvod u audiovizualno stvaralaštvo s naglaskom na žanrovske karakteristike dokumentarnog filma, kreativna fotografija u službi dokumentarnog filma, planiranje resursa i piprema za lokaciju, izrada sinopsisa, snimanje i režija te tonska obrada. Predavači su bili Boris Zubčić, predsjednik Udruge Donat, Marijan Kocijan, akademski slikar i fotograf u INOVAciji, Damir Granić, poznati zadarski novinar i urednik te Davor Valčić također poznato zadarsko ime, radijski voditelj, urednik i glazbenik. Polaznici edukacije tako su imali priliku okušati se u zaokruženom procesu i temeljnim elementima koji prethode izradi dokumentarnog filma.

Program je završen u srijedu, 27.9.2023. prigodnom panel raspravom pod nazivom „Kratki dokumentarni film u suvremenom kontekstu“  na kojoj je kao gostujući predavač sudjelovao snimatelj i fotograf Goran MatoševićFokus panel rasprave bio je na pitanjima na koji se način suvremena današnjica odražava na proizvodnju kratkog dokumentarnog filma, osobito u kontekstu dominacije društvenih mreža i tendencije oblikovanja audiovizualnog djela sukladno zahtjevima koje one nameću, što su donijele nove tehnologije, što je novo u tehnikama snimanja te druga pitanja o utjecaju brzih društvenih i ekonomskih promjena na bavljenje audiovizualnim stvaralaštvom.

„Ovim projektom želimo naglasiti važnost amaterskog bavljenja filmom te je ova edukacija samo jedan mali korak u tom doprinosu. Želimo poticati značaj audiovizualnog stvaralaštva i što više ljudi uključiti i potaknuti na kreativnost te osvijestiti mogućnost inspiracije iz bogate materijalne i nematerijalne kulturne baštine grada Zadra. Drago nam je da je to prepoznato i ovim projektom kojeg smo uspješno proveli u suradnji s INOVAcijom kao partnerom i uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra.“ Izjavio je Boris Zubčić, predsjednik Udruge DONAT.

„Centar za kreativne industrije je specijalizirani poduzetnički inkubator za kreativnu industriju s težištem na IT i audiovizualnu industriju i realizacijom ovakvih i sličnih projekata doprinijet će se jačanju navedenog sektora i povezanih djelanosti. I dalje ćemo planirati, razvijati i provoditi slične programe, a ovaj konkretan program o kratkom dokumentarnom filmu planiramo proširiti u sveobuhvatan ciklus u nadolazećem razdoblju“ kaže Katarina Colić, ravnateljica INOVAcije.

Novosti

Posljednje iz Novosti

Uskoro počinje Vrboska Film Festival

Uskoro počinje Vrboska Film Festival

Treće izdanje Vrboska Film Festivala održat će se od 1. do 4. kolovoza u Vrboskoj na otoku Hvaru. U Ljetnom pop-up kinu Tvrđava publici će tijekom četiri večeri biti prikazano 16 kratkometražnih igranih i animiranih filmova u konkurenciji za festivalske nagrade Plave Palme, tri revijalna kratka filma te dugometražni film Koke Igora Jelinovića, ovogodišnji dobitnik četiri Zlatne arene Pulskog filmskog festivala.

Otvorene prijave za 9. izdanje međunarodne radionice razvoja scenarija Split Script

Otvorene prijave za 9. izdanje međunarodne radionice razvoja scenarija Split Script

U tijeku su prijave za radionicu Split Script 2026. s Razvanom Radulescuom i Melissom De Raaf. Prijave se mogu poslati do 30. kolovoza.

Series Rough Pitch – The Balkan Way #6: poziv za projekte TV igranih serija u razvoju

Series Rough Pitch – The Balkan Way #6: poziv za projekte TV igranih serija u razvoju

DKE – Uredi MEDIA iz Hrvatske, Cipra, Crne Gore, Grčke, Mađarske i Srbije te Arts Council Malta, MEDIA desk Suisse i Swiss Films organiziraju šesto izdanje online događanja posvećeno TV serijama pod nazivom Series Rough Pitch – The Balkan Way #6.

HDFD: otvoren poziv za prijavu filma za izbor hrvatskog kandidata za 41. nagradu Goya

HDFD: otvoren poziv za prijavu filma za izbor hrvatskog kandidata za 41. nagradu Goya

Hrvatsko društvo filmskih djelatnika (HDFD) i ove godine bira hrvatskog kandidata za nagradu Goya španjolske akademije filmske umjetnosti i znanosti, u kategoriji Najbolji europski film.

U Zagrebu uskoro počinje 15. Festival europskog filma

U Zagrebu uskoro počinje 15. Festival europskog filma

Od 7. do 25. srpnja 2026. u Zagrebu se održava petnaesto izdanje Festivala europskog filma, koje donosi četrnaest premijernih recentnih ostvarenja europske kinematografije. Projekcije će se održavati na Ljetnoj pozornici Tuškanac i u Kinu Metropolis MSU, a ulaz na sve festivalske programe bit će slobodan. U ovogodišnjem programu prikazat će se komedije, romantične i obiteljske drame, glazbeni filmovi, povijesne i biografske pustolovine te naslovi namijenjeni mlađoj publici.

Prijave za 11. Kampus DHFA do 5. srpnja

Prijave za 11. Kampus DHFA do 5. srpnja

Jedanaesti Kampus DHFA i ove godine okuplja mlade filmske autore, studente, buduće filmaše i sve zaljubljenike u audiovizualno stvaralaštvo na nekoliko dana učenja, stvaranja i druženja u jedinstvenom festivalskom okruženju Cinehilla koji se odvija u Fužinama.